Државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију Милка Миловановић Минић, изјавила је током радне посете Бору и Неготину да су ове две локалне самоуправе попут већине општина које су представници Министарства посетили, посвећено раде на примени мера које могу променити лошу демографску слику у Србији.
Она је подсетила на неке од статистичких показатеља према којима ће Србија, уколико се нешто не промени, 2050. године имати мање од пет милиона становника.
Та слика, како је истакла државна секретарка, може се променити само заједничким, координисаним радом Владе Србије, локалних самоуправа, законодавне власти и медија.
С обзиром на то да се због ширења висура КОВИД-19, бележи знатно већа стопа смртности, она је апеловала на младе да се вакцинишу, јер нам је како је рекла, вакцина тренутно једино оружје против пандемије.
Градоначелник Бора Александар Миликић, истакао је да је Бор с применом пронаталитетних мера почео међу првима у Србији. Захваљујући развоју рударства, запошљавању и пуњењу буџета из Рударског басена, Бор има највећу стопу БДП, рекао је Миликић, а у овом граду родило се 50 беба више него прошле године.
Миликић је додао да Бор за подршку породици тренутно издваја 80 милиона динара, али да су у плану већа издвајања. Он је додао да свака незапослена породииља, прима 15.000 динара месечно, годину дана од рођења детета, локална управа субвенционише 80 одсто од цене вртића, а за 1.600 малишана обезбеђени су бесплатни уџбеници.
На састанку је истакнуто и да је Бор једна од шест локалних самоуправа у Србији у којој се примењује пилот пројекат „Подршка подстицајном родитељству“, који ће бити подржан и кроз локални буџет.
Владимир Величковић, председник општине Неготин, истакао је да се захваљујући примeни пронаталитетних мера и у овом месту повећао број новорођенчади.
Овај део источне Србије, рекао је Величковић, ослања се на развој хемијске индустрије и велике наде улаже у изградњу Хемијско-индустријског парка, отварању нових радних места, чиме ће се створити услове да млади људи одлуче да живе у Неготину.
Да би млади добили посао, што је један од предуслова за стварање породице, у Неготину су уведена два одељења с дуалним образовањем. Локално руководство, као значајан потенцијал за поправњљаање лоше демографске слике у источној Србији из које се деценијама одлазило, види и у дијаспори и привлачењу наших људи из иностранства, да овде започну бизнис.