Помоћница министра за бригу о породици и демографију Александра Чамагић, данас је током радне посете општини Свилајнац истакла да је ово један од изузетно позитивних примера да локална самоуправа поред директних финансијских давања породици, активно ради на стварању услова да млади људи остану у месту у ком су рођени или да се после школовања врате.
За све који поднесу пријаву, локлана самоуправа у првој години повратка обезбеђује плаћен приправнички стаж, па не чуди што је у Свилајнцу у 2020. години у односу на 2019. рођено 40 беба више.
Брига о породици мора бити дугорочна и стална и не може се да се заврши родитељским додатком или беби пакетом, закључено је у разговору са заменицом педсеника општине Драганом Радевић.
-Свилајнац је најбољи пример како се затвара круг подршке од републичког нива до локалне заједнице, а једино таквим, заједничким радом, породица може да се врати у централно место у друштву – рекла је Александра Чамагић.
Поред плаћеног приправничког стажа, како је истакла Драгана Радевић, Свилајнац активно ради на стварању услова за квалитетан живот младих и подстиче њихову афирмацију на пословном, али и на породичном плану.
– Трудимо се да кроз стипендије наградимо најбоље ученике и студенте, да младим људима после школовања обезбедимо приправнички стаж и прве уговоре за посао, да им понудимо спортске и културне садржаје, да их подстакнемо да овде остану и заснују породицу – рекла је Радевић.
У Свилајнцу је увелико заживео дуални систем образовања, па је прва генерација ученика средњих школа потписала заједничи уговор за рад у компанијама у којима су обављали стручну праксу. Свилајнац финансира и Центар за бригу о продици. Овај пројекат који локална самоуправа спроводи у сарадњи с невладиним организацијама, пружа подршку грађанима свих старосних доби, а обухваћено је и тридесетак малишана и из руралних средина која су се нашла у тешким животним околностима изазваним пандемијом. Природњачки центар је допринео да се Свилајнац нађе и на туристичкој мапи Србије.