Државна секретарка у Министарству за бригу о породици и демографију Милка Миловановић Минић, изјавила је данас током радне посете Параћину и Ћуприји да је проблем депопулације становништва, државно, политичко и национално питање број један у Србији, које је у протеклој и овој години додатно отежано већом стопом смртности услед пандемије.
Негативни демографски трендови, могу се зауставити само координисаним радом локланих самуправа, ресорних министарстава, законодавне власти и медија, који, како је рекла државна секретарка, тежину демографског проблема треба да учине видљивим.
Министарство ће, према њеним речима, обићи свих 169 локалних самоуправа и крајем године дати своју анализу и предлоге како
да се негативни трендови зауставе и створе услови за повећање стопе наталитета.
Она је изнела податак да је у првих осам месеци ове године у Србији рођено 594 беба мање него у истом периоду прошле године. Сваки пети становник Србије је старији од 65 година, а тек сваки седми, млађи од 14. Поред тога услед пандемије, стопа смртности је сада 17, 6 одсто, изјавила је Милка Миловановић Минић.
Кад је реч о Параћину ово место, како је констатовано на састанку, последњих деценија је суочено с огромним одласком младих у потрази за послом.
Владимир Милићевић, председник општине, рекао је да је Параћин изгубио 20.000 људи у последњих 30 година, а да је у последњих 10 година, само у Шведску отишло 4.000 људи.
У сарадњи са Владом Србије, пре свега преко Развојне агенције, локална управа, истакао је Милићевић, чини све да Параћин не постане варошица и да се доласком нових инвеститора надомести гашење великих фабрика које су раније пословале у Параћину.
Да би зауставили одлазак младих са села, локално руководство, додао је, активно ради на обнови путне инфраструктуре, амбуланти, школа и домова културе. За сваку новорођену бебу у овом месту из општинског буџета издваја се 100. 000 динара и то 50 одсто при рођењу и 50 одсто за први рођендан детета.
Државна секретарка је у Параћину посетила Центар за социјални рад и Народну кухињу која опслужује више од 500 корисника.
Прдседник општине Ћуприја Јовица Антић, рекао је да та локална самоуправа издваја значајна средства за социјалну заштиту. Помоћ старима на селу, како је закључено у разговору, услуга је која се убудуће мора унапређивати због старосне структуре становништва.
Састанку у Ћуприји присуствовао је и Игор Станковић, директор Регионалниог центра за породични смештај који је с државниом секретарком разговарао о унапређењу Правилника о хранитељству. Овај центар покрива три округа: Поморавски, Браничевски, Борски и Зајечарски и бави се и ургентним смештајем деце у случају породичног насиља.