ЂУРЂЕВИЋ У МАРСЕЈУ: Убиством краља Александра издахнула је Европа која је тежила правди и једнакости

Изасланик председника Владе Републике Србије, министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски изјавила је у Марсеју, приликом полагања венаца на месту где је пре 90 година извршен атентат на краља Александра I Карађорђевића, да је он био аутентични бранилац Европе.

„Он је, не само сведочанство српске припадности Европи, већ и један од највећих доказа да је српски народ један од најважнијих стубова европског континента“, нагласила је Ђурђевић Стаменковски, која у Француској предводи делегацију Владе Републике Србије.

Ђурђевић Стаменковски рекла је да је он био творац уједињења, окупљања, интеграција, како на подручју на којем су живели српски и други југословенски народи, тако и ван њих, у оквирима Мале Антанте.

„Како је у историју закорачио, тако се у њу за вечност уписао. У морнаричкој адмиралској униформи пристао је у Марсеј, град у којем је, тога дана, 9. октобра 1934. године, испаљен први метак Другог светска рата. Југословенски и српски краљ био је прва жртва нацистичких и фашистичких планова о покоравању Европе, а његови синови, Петар, Томислав и Андреј, први сирочићи рата који је уследио“, подсетила је Ђурђевић Стаменковски.

Како је нагласила, српски народ је своју националну судбину делио са тадашњом Француском и да је то била и лична судбина краља Александра.

„Са краљем Александром је издахнула и Версајска Европа, Европа која је тежила правди, једнакости и равноправности, насупрот самовољи и сили у међународном животу и приликама. У атентату на Александра Карађорђевића било је много заинтересованих и мало невиних. Он је виђен као велика препрека наступајућем злу национал-социјализма, и он и држава коју је водио. Суд историје непогрешиво је препознао и виновнике и подстрекиваче убиства краља Александра“, нагласила је министар Ђурђевић Стаменковски.

Министар је истакла да је краљ Александар био слуга мира и поборник европске сарадње у којој је било места и за велике и за мале народе.

„Његова национална, политичка и идејна заоставштина обавезује да се пред данашњим изазовима подсетимо на наша савезништва, која су у борби скована и у тешким временима доказана, верујући да наше пријатељство не припада само историјском искуству, већ и мостовима будућности које заједнички градимо“, закључила је она у свом говору.

На церемонији обележавања 90 година од убиства Краља Александра I Карађорђевића, присутнима се обратио и Кристоф Мирман, префект региона Прованса-Алпи-Азурна обала и префекта Буш-ду-Рон.

У делегацији Владе Републике Србије која борави у Француској, поред министра за бригу о породици и демографију, налази се и Ђорђе Милићевић, министар без портфеља задужен за координацију активности и мера у области односа са дијаспором.

Подели: