Ђурђевић Стаменковски уручила признања „Милунка Савић” за седам величанствених жена Србије

Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, уручила је данас, у здању Председништва Републике Србије признања „Милунка Савић“, за седам жена које су на различите начине допринеле развоју у области бриге о породици и очувања породичних вредности. Она је том приликом истакла да је министарство којим руководи желело да на Материце, велики хришћански празник, ода признање оним женама, које су лествицу личног морала и храбрости поставиле високо.

„Данас, када је готово читав свет посрнуо у одбрани вредности, ових седам хероина су својим подвигом посведочиле да је у нашем народу жива снага породице, да се у њу верује и да породица у Србији траје и опстаје“, рекла је Ђурђевић Стаменковски.

Подсетивши да име наше хероине, Милунке Савић, у савременим наративима живи као симбол женске одважности и војничке борбе за одбрану и слободу Србије, Ђурђевић Стаменковски истакла је да “не смемо заборавити да је ова храбра Српкиња припадала и реду изузетних мајки”.

“Посвећено је школовала преко тридесеторо деце, махом из сиромашних породица, а поред своје биолошке ћерке, усвојила је још две. Име Милунке Савић је загрљај све деце Србије“, рекла је она.

Ђурђевић Стаменковски је оценила да Министарство за бригу о породици и на овај начин показује националну осећајност и државничку посвећеност, као сведочанство вере у породичне вредности.

„На свакој од ових седам жена почива породица. Оне су наше јунакиње за сва времена. Стубови породичне Србије за коју се боримо и у коју верујемо“, закључила је министарка своје обраћање присутнима.

На уприличеној свечаности, присутнима се, у име добитница признања „Милунка Савић“, обратила Татјана Обрадовић из Чачка.

Интонирањем химне „Боже правде“ и нумерама из свог опуса, на свечаности је своје учешће узео и Хор Министарства одбране, „Станислав Бинички“.

Данас су у здању Председништва Републике Србије овом догађају присуствовали и министри и чланови Владе Републике Србије, као и представници локалних самоуправа.

Добитнице признања „Милунка Савић“

 

  • Нада Милић из Краљева. Мајка која је у рату изгубила синове близанце, Срђана и Бобана, који су као официри, бранећи Србију, јуначки погинули на Косову и Метохији, у априлу 1999. године. Њен трећи син, Горан, убрзо након страдања своје млађе браће, преминуо је од туге за браћом и Косовом и Метохијом, у 25 години живота. Нада је, након што је остала сама, своју породичну кућу претворила у спомен кућу својим палим синовима.

 

  • Татјана Обрадовић из Чачка. Мајка је троје деце и бака је четворо унучади. У њеном подстанарском дому живи и мала Нађа – дете – лептир. Девојчица Нађа од рођења болује од булозне епидермолизе, али захваљујући Татјани, живи окружена љубављу и пажњом.

 

  • Огњенка Рашић из Ковина. Девојчица од 11 година, која је задивила Србију и регион својом пожртвованошћу и бригом о мајци са којом живи у тешким социјалним условима. Огњенка је од малена започела своју свакодневну борбу за живот и на недаће је одговорила тако што је одличан ђак, брине о имању, узгаја стоку, шије, припрема ручак и неретко зарађује за живот. Захваљујући добрим људима, неусловну шупу у којој тренутно живи, замениће новим породичним домом.

 

  • Јелена Крнић из Сечња. Јелена је јединствен случај у Србији а вероватно и у свету, јер је природним путем најпре добила сина, затим близанце, а на крају је родила здраве тројке. Подиже их са супругом Милошем.

 

  • Др Драгана Бојовић Јовић из Београда. Докторка Драгана је специјалиста гинекологије и акушерства и члан је одељења за вантелесну оплодњу ГАК „Народни фронт“ од 2007. године. Током њеног рада на свет је дошло преко 2.000 беба на овој клиници. Докторка Јовић је сама прошла шест неуспешних покушаја вантелесне оплодње, али је сав свој живот посветила женама у борби за потомство.

 

  • Драгана Грубић из Старе Пазове. Драгана је са девет година сазнала да је рођена са ретком болешћу, цистичном фиброзом. Њено здравље и живот су били угрожени, али упркос саветима лекара због ризичне трудноће, она је у 2024. години родила сина Алексеја. Она је једна је од првих жена у свету које су се оствариле као мајке са овом врстом дијагнозе.

 

  • Дејана Бачко из Новог Сада. Дејана је у јавности позната као „Девојка са крилима“, рођена је са тешким хендикепом и без горњих екстремитета. Упркос томе, Дејана је талентована сликарка, успешна спортисткиња. Оно што је најважније, Дејана је породична особа и дивна супруга која се у 2023. години остварила као мајка, јер је на свет донела девојчицу Лару.

Подели: