Министар за бригу о породици и демографију у Влади Републике Србије Радомир Ратко Дмитровић представио је данас у Народној скупштини Републике Србије нове одредбе Закона о финансијској подршци породици (ЗФППД) којим се родитељски додатак за прво дете увећава три пута, а мејке стичу право на учешће државе у куповини првог стана или куће.
Новим мерама које би на снагу требало да ступе 1. јануара 2022. године, како је рекао, знатно се увећавају права родитеља по основу рођења детета и доприноси унапређењу популационе политике, јер се Србија годинама уназад суочава са негатином стопом наталитета.
-Ове мере су нешто што смо дуго чекали и верујемо могу да промене демографску слику и ситуацију у Србији која је катастрофална – рекао је министар. – С обзиром на трендове у последње две године, очекујем да ће се ова година завршити са још горим резултатом и да ћемо се у односу броја рођених и умрлих ове године приближити цифри од чак 70.000 људи мање, а пре две године били смо на 37.000 – нагласио је Дмитровић.
То је изазов с којим ћемо морати да се носимо, додао је он, напомињући да је Закон о финансијској подршци породици важан инструмент социјалне и популационе политике, као и инструмент укупне бриге о деци.
Изменама и допунама овог закона, подсетио је, држава је у јулу ове године већ знатно увећанала права мајки деце са инелидитетом и мајки пољопривредних осигуранца.
-На иницијативу председника Александра Вучића, Министарство за бригу о породици и демографију поново је приступило изменама и допунама ЗФППД – рекао је Дмитровић.
Говорећи о родитељском додатку за прво дете у породици које се повећава са 100.000 динара на 300.000, министар је нагласио да ова мера значајно компензује иницијалне трошкове које породица има у тренутку рођања њеног новог члана.
-Другом мером, уводи се ново право које је дефинисано под називом право на новчана средства за изградњу, учешће у куповини, односно куповину породично-стамбене зграде или стана по основу рођења детета – рекао је министар.
Право на учешће државе у куповини прве некретне моћи да оствари свака мајка за дете рођено после 1. јануара 2022. године, под условом да је држављанин Републике Србије или има пребивалиште у Србији, као и мајка која је страни држављанин или има статус стално настањеног странца, ако је дете рођено на територији Србије или је држављанин Србије – рекао је Дмитровић .
Према предлогу нове одредбе, изузетно, у случају смрти мајке, ово право ће моћи да оствари и отац детета.
Обраћајући се посланицима, Дмитровић је навео да се новим мерама популационе политике, којих ће бити још, стварају бољи услови за решавање стамбеног питања породице, што доприноси њеној стабилности и у великој мери утиче на одлуку родитеља да прошире породицу.
Захваљујући се посланицима на конструктивној расправи и подршци мерама, министар је нагласио да је демографско питање у Србији данас најважније национално питање, јер се према свим стручним показатељима суочавамо са опстанком народа и предвиђањима да ће нас 2050. године бити мање од четири милиона.
-Да би финансијске мере за које је учињен велики буџетски напор, дале резултате, неопходно је непрекидно истицати вредност породице за опстанак друштва и мењати свест о њеним вредностима, јер обнове демографије нема без обнове породице – поручио је Дмитровић и додао да све око нас, па и у Европу говори да је новац важан, али није пресудан.
-Имамо проблем који је слојевит. То је мозаик у коме је свака коцкица важна и ако га не сложимо, ниста нећемо урадити, јер је ово питање свести. Кад то споменете, онда неко ко је против тога и неко ко је опозиционо постављен, без обзира ко је на власти, крене да контрира. Каже; дајте ви нама правну државу, дајте да имамо веће плате, дајте нам вртиће и онда неко из његове породице оде у Шведску, где све то има пута десет, и знате колико деце има. Једно – рекао је Дмитровић.
Министар је додао да највећу стопу наталитета у Европи од 1,8, данас имају Французи, али да томе доприноси шест милиона муслимана који су у знатној мери очували вредност породице, што се у хришћанском свету изгубило.
– Права породице су устуклнула у односу на комодитет и права поједнца, а јак и успешан појединац, нагласио је Дмитровић, долази из јаке породице, из јаког друштва.