Државна секретарка Министарства за бригу о породици и демографију Милка Миловановић Минић, изјавила је данас током радне посете Новој Црњи, Житишту и Сечњу, да су најављене популационе мере конципиране тако да младе људе стимулишу за останак у својој држави и да су те мере темељ, добре, дугорочне демографске политике.
Она је истакла да је председник Србије Александар Вучић изнео три уводне мере које ће се наћи у пакету популационих мера Владе Србије за заустављање демографског пада с којим се суочавамо дуги низ година.
-Држава ће издвајти 300.000 динара за прво дете у породици и ова мера која се односи на директна финансијска давања Републике, почеће да се примењује од 1. јануара наредне године, док ће цео пакет мера бити познат до краја јануара 2022. године – изјавила је Миловановић Минић, после разговора с председником општине Нова Црња Владимиром Бракусом.
Најављена подршка младим паровима од 20.000 евра за куповину првог стана, према њеним речима, изузетно је значајна не само за мале општине попут Нове Црње, него и за велике градове.
-Подршка младим паровима који добију децу током студија, усмерена на то да будуће мајке не одустају од материнства због свог образовања и будуће каријере, него да то буду паралелни процеси – нагласила је Миловановић Минић.
Она је додала да се демографска политика креира у сарадњи с локланим самоуправама и да за циљ има стварање бољих услова живота за будуће генерације.
-Намера је да кроз мере подршке породици допринесемо томе да нас буде више, јер је према статистичким подацима Србија пала испод седам милиона становника, а пројекција је да ће нас, уколико се овај тренд настави, 2050. бити мање од пет милиона – рекла је Миловановић Минић.
Бракус је истакао да је Нова Црња неразвијена општина, са свега 10.272 становника, али да за свако прво дете у породици издваја 50.000 динара и да чини све да заджи младе људе.
-Старосна структура у Новој Црњи није задовољавајућа, па преко конкурса у министарствима или у секретаријатима у Покрајини, са по стотинак хиљада динара помажемо младе приликом покретања сопственог бизниса или учествујемо у обнови и куповини кућа на селу – рекао је Бракус, додајући да је реч о субвенцијама од 500.000 до 700.000 динара.
Државна секретарка је после развоварала с председником општине Житиште Митром Вучуревићем, истакла да се и овај део средњег Баната суочава са демографским падом, али да охрабрују мере које ова општина чини посебно за подршку женама предузетницама.
Вучуревић је нагласио да се у Житишту много младих бави пољопривредом и да постоји нада за живот на селу, иако је „потребно пуно и времена и труда“.
-За свако новорођенче Житиште издваја по 20.000 динара, награђујемо и стипендирамо успешне ђаке и студенте, а с обзиром да немамо средњу школу, из локалног буџета плаћамо и превоз за ученике средњих школа- навео је Вучуревић.
Општина Сечањ, према речима њеног председника Предрага Ранђеловића, с обзиром на буџет, издваја велика средства за подршку породици.
-У Сечњу је реализована куповина 20 кућа на селу, а у поступку смо за још осам кућа – рекао је Ранђеловић.
Он је додао да се за прво дете у породици издваја 30.000 динара, за друго 40.000, треће 50.000, а за четврто 60.000 динара.
Сечањ је међу малобројним општинама које су основале Канцеларију за сузбијање сиромаштва, закључено је током састанка.