Министар за бригу о породици и демографију Ратко Дмитровић присуствовао је потписивању Плана о заштити деце у уличној ситуацији у Републици Србији од насиља, занемаривања и искоришћавања, организованом у згради Владе Републике Србије. Поред министра за бригу о породици и демографију, план су потписали Александар Вулин, министар унутрашњих послова, Дарија Кисић, министарка за рад, запошљавање,борачка и социјална питања, Загорка Доловац, републички јавни тужилац и Горан Весић, заменик градоначелника Града Београда.
У изјави за медије датој након потписивања Плана о заштити деце у уличној ситуацији коју су дали сви потписници, министар Дмитровић је рекао да ,,сам појам улица у скоро сваком разговору, изазива негативне, асоцијације; то је покупио на улици, одгојила га улица, реаговаће улица, уличне банде, улични одгој,,.
-Ми се данас овде обавезујемо да учинимо све што је у нашој моћи да децу, та мала бића на путу сазревања, заштитимо од улице, од свега негативног што се тим простором ваља и прети. Неко ће, на први поглед, помислити да ово чинимо због ромске деце. Не, повод је свако дете, разуме се и ромско, потопљено у сивило уличне свакодневице која не доноси ништа добро за те мале људе на праговима живота, рекао је министар за бригу о породици и демографију и додао да ,,доба које живимо, уз све благодети , донело нам је и много лошег, чак ружног.
-Између осталог, отуђили смо се, уместо са родитељима или са децом, разговарамо с мобилним телефонима. Губимо трку с временом, профит је све, апсолутна вредност, ново божанство…У том маратону, који, да би преживели, трчимо свакодневно, од јутра до мрака, децу на одгој предали смо другима а то друго углавном су дисплеји, друштвене мреже, медијски прилози крцати бруталним насиљем, простаклуком, опаким идолима, истакао је министар и додао да се ,,онда изненадимо кад видимо да се тај други, уствари, зове улица, те да ,,прихватање насиља као начина комуникације, усвајање негативног система вредности, просјачење, алкохолизам, проституција, дрога, ситни па крупни криминал…све то долази из појма или улази у појам –улица.,,
Министар је поред осталог рекао и да ће ,,држава учинити што је у њеној моћи, свакако и министарство које он представљаа али то за спас детета од улице није довољно,, , као и да је ,,ово битка појединца, родитеља, породице, наставника и учитеља, социјалних радника…овде не сме да буде публике, посматрача,, и да ,,свако дете које улица привуче у своје окриље, пораз је свих нас.,,
-Верујем да ћемо у времену пред нама, у овој борби бележити све више победа, односно све више деце отете од загрљаја улице, закључио је министар за бригу о породици и демографију Ратко Дмитровић.
План заштите деце у уличној ситуацији у Републици Србији од насиља, занемаривања и искоришћавања донет је з циљу примене Општег коментара бр. 21 о деци у уличној ситуацији Комитета за права детета Министарство за бригу о породици и демографију, Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Министарство унутрашњих послова и Републичко јавно тужилаштво, у складу са одредбама Породичног закона, Законика о кривичном поступку, Закона о прекршајима, Закона о полицији, Закона о малолетним учиниоцима кривичних дела и кривичноправној заштити малолетних лица и Закона о спречавању насиља у породици, као и Општим протоколом за заштиту деце од насиља. Циљ доношења Плана заштите деце у уличној ситуацији у Републици Србији од насиља, занемаривања и искоришћавања је обезбеђивање брзе и ефикасне интерсекторске сарадње у заштити деце у уличној ситуацији која могу бити у ризику да постану жртве насиља, занемаривања и искоришћавања, као и пружање помоћи, подршке и обезбеђивање алтернатива за зависност од улице деце која живе и/или раде на улици.
Министарство за бригу о породици и демографију приступило је овом Плану заштите, уверено да ће активности које су њиме дефинисане довести до унапређења положаја деце у уличној ситуацији у Републици Србији и обезбедити њихову бољу заштиту и остваривање њихових загарантованих права.